10 Şubat 2014 Pazartesi

VİZYON TAKVİMİ: 7-14 ŞUBAT


Sinema dünyasının ödül mevsiminin yaşandığı bu zamanlarda, şüphesiz en merak edilen ve gündeme oturan filmler de adaylık almış filmler oluyor.
Daha öncesinde başta Altın Küre olmak üzere birçok ödül törenini geride bıraktık. Önümüzdeki takvime baktığımızda ise, Bafta (16 Şubat) ve Oscar (2 Mart) sinemasevelerce beklenen ödül törenleri.

Şu ana dek Oscar "En iyi film" adaylarını baz aldığımızda, aday 9 filmden Captain Phillips, Gravity, American Hustle ve 12 Years a Slave vizyon yüzü gören filmler. Diğer filmlerden Philomena'nın vizyon tarihi belirsizliğini korurken, Nebraska; oldukça geç bir tarih olduğunu düşündüğüm 28 martta, Spike Jonze filmi ''Her'' 14 şubatta, Dallas Buyers Club ise 14 Martta bizde vizyona girecek.

Girişte bunlardan bahsetmemin sebebi bu hafta yani 7 şubatta aday filmlerinden bir başkasının vizyona girecek olması. Martin Scorsese filmi: The Wolf of Wall Street, bu hafta vizyonda.

THE WOLF OF WALL STREET
Başrolde, Scorsese filmlerinde aşina olduğumuz üzere Leonardo Dicaprio yer alıyor. Jordan Belfort'un hayat hikayesinin uyarlandığı filmde Dicaprio'nun yanı sıra Jonah Hill, Kyla Chandler ve 2 yıl önce The Artist ile ''en iyi erkek oyuncu'' ödülünün sahibi olan Jean Dujardin yer alıyor.
The Wolf of Wall Street'ın 5 dalda Oscar' aday olduğunu da belirtelim.

THE LEGO: MOVIE
Ve sadece bu yılın değil, son yılların en dikkat çekecek animasyonlarından biri olacağına inandığım ''The Lego: Movie'' bu hafta vizyonda.
İlk 3 gün 69 milyon dolar hasılat elde filmin yüksek imdb puanı da beklentiyi yükseltiyor diyebiliriz.
Küçüklerden çok özellikle büyüklerin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm bir animasyon.

THE LEGEND OF HERCULES
Mitoloji meraklılarını sinemaya çekebileceğini düşündüğüm ancak fragmanıyla türünde pek de yeni şeyler sunmayan Legend of Hercules bu hafta vizyonda.
Amerika'da da gişede tercih edilmemesi ve birçok olumsuz yorum almasını da gitmeden önce göz önünde bulundurmak gerek diye düşünüyorum.
Özellikle önümüzdeki ay vizyona girecek olan ''300: Rise of Empire'' öncesi Hercules'in hikayesinin gişede başarılı bir iş çıkarabileceğini düşünmüyorum.

SAVING MR. BANKS
Ekim ayında Captain Phillips filminde izlediğimiz Tom Hanks bu sefer ''Saving Mr. Banks'' ile karşımızda.
Hanks'in yanı sıra kadrosunda barındırdığı Emma Thompson ile de dikkat çeken filmin, bügüne dek pek olumlu yorum aldığı söylenemez.

DAİRE
haftanın tek yerli filmi ''Daire'' Başka Sinema kapsamında vizyonda. Filmin başrolünde ''Bizim büyük çaresizliğimiz'' filminden de hatırladığımız Fatih Al yer alırken Al'a Nazan Kesal ve Erol Babaoğlu eşlik ediyor.

LA GRANDE BELLEZZA
Haftanın dikkat çeken bir başka filmi İtalya'dan. Altın Küre'yi kucaklayan ve Oscar'larda da En iyi yabancı film dalında aday gösterilen Sorrentino filmi ''La Grande Bellezza'' Başka Sinema'nın bu hafta izleyicisine sunduğu filmler arasında.

İyi seyirler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe