10 Temmuz 2017 Pazartesi

BİR KİTAP BİR YAZAR: İSMAİL GÜZELSOY- DEĞMEZ

"İyilik çok kaypak bir oyundu. Dünyada sahtekârlığa en yakın kavram iyilikti, artık biliyordum bunu. Bir kaideye dayanmadan iyi olabiliyorsam aynı şekilde kötü de olabilirdim. Dünya benim iyi ve kötü hallerime tahammül etmek zorunda değildi. 'Vicdana bile lüzum hissetmeyeceğimiz bir adalet arzuluyoruz' demişti Süreyya" 

"Bir bankta, yan yana, bu ıstıraplı dünyanın bütün hilesinden, hurdasından uzak, birbirinin varlığıyla teskin olan iki kazazede olarak bir kıyıya çıkmak; başka bir şey değildi arzum. Yarının ve dünün hesabını bir daha şaşmadan, ölenlerin acısını hiçbir zaman kapanmayacak yara olarak ruhumuzda taşıyarak bir bankta yan yana oturup sigara içmek, birbirimize kaçamak bakışlar atmak. Mahcup, meraklı, ürkek... Dünyanın herhangi bir yeri olabilirdi. Dünyanın dışında bir yer bile olabilirdi." 

Bir kitabı övebilmek için kaç kelime bulunabilir bilmiyorum fakat bu kitabı burada ne kadar översem öveyim yeterli olmayacağını biliyorum: İsmail Güzelsoy- Değmez

Hakkında mutlaka bir şeyler yazmam gerektiğini hissettim. Yazayım ki o içimdeki coşku seli biraz dinsin, heyecanım yatışsın.

Her bir sayfası yüreğe işliyor. Her bir cümlesi edebi haz. Çok güzel, çok nahif, çok kırılgan. 
Öyle bir kitap ki bu kitabı okuyan birilerine bir gün denk gelsem sıkıca sarılıp bir yerlerde oturup aynı satırları okuyup paylaşmanın sevinciyle, ortak paydasıyla saatlerce bu kitabı konuşmak istiyorum.

Her bir sayfası, her bir satırı için ellerine, kalemine sağlık İsmail Güzelsoy.

Özetle, daha çok insan İsmail Güzelsoy'u okusun istiyorum. Okuyun, bir yerlerde karşılaşalım.
Dünyanın herhangi bir yeri olur, dünya dışından bir yer bile olur.

Edebiyat mucizevi bir şey. Bu kitap da o mucizenin parçalarından biri. 
"Kelimelerin gücüne, edebiyatın büyüsüne inananlar için."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe