8 Haziran 2013 Cumartesi

MAHİR ÜNSAL ERİŞ- OLDUĞU KADAR GÜZELDİK

Geçtiğimiz yıl çıkardığı çocukluk anılarından oluşan ilk öykü kitabı ''Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde'' ile öykü dünyasında dikkatleri üzerine çeken genç yazar Mahir Ünsal Eriş, yeni öykü kitabı ''Olduğu Kadar Güzeldik'' ile anılarına, buram buram nostalji yaşatmaya kaldığı yerden devam ediyor.

''Olduğu Kadar Güzeldik'' İletişim Yayınları etiketiyle bu ay raflardaki yerini alacak.
Merakla beklenip alınası bir kitap. Kapak seçimi ise yine şahane olmuş.

Arka kapak yazısı:

''Meydandaki çay bahçelerinden birine oturmak geldi içimden sonra.
Çünkü Erdek bir kitap olsaydı, bu çay bahçeleri ilk cümlesi olurdu onun. Gelindi mi oturulmalıydı. Bir çay, birkaç sigarayla, kıyıda kayığında ağ onaran, çapari kösteği hazırlayan balıkçıları seyretmek, bir tost isteyip, bacaklarıma sırnaşan kedilere atmak, yakın masalarda konuşulanları dinlemek, birini bekliyormuş gibi ikide bir saate bakmak iyi gelebilirdi. Gelmeliydi en azından. Yine yaz akşamları. Yaralı tekneler, küflü sesler. Erdekte çay bahçeleri, bıkkın orkestra, tatsız garsonlar. Ezine, Susurluk, Bandırma, burası Ankara, orası Samsun! Yalandan bayılanlar, bilmezden gelinenler, kaybolan dayılar… Uykusunda ağlayan adamlar, pişmanlar, yorgunlar. Para için mırın kırın, laf dokunduran konuşmalar. Nerede bu Türkan Şoray?

Mahir Ünsal Eriş, sokaktan gelen gürültüyü, bangır bangır Yıldız Tilbe dinleyen evleri resmediyor. Bi gevezeleşip bi susanları, "iyi olalım be ne olur" diyenleri, helallik isteyenleri anlatıyor. Olduğu Kadar Güzeldik, gazoza doğru çocuklaşan hikâyelerle çağlıyor, zamana dokunuyor. Eriş, hüzünlü mağlupların iyimser yazarı olmaya devam ediyor.''

2 yorum:

 1. Her iki kitaba da çocukluk anıları ve nostalji demek, en hafif tabirle vizdansızlık. Bu, her iki kitabı da hiç okumadığınız anlamına geliyor açıkça.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cevabınız için teşekkürler ancak yazımda yeni çıkmakta olan bir kitabın tanıtımından söz ettim. Yani zaten o an okumuş olmam imkansız. Yazıda herhangi bir şekilde okuduğumdan söz etmedim, bir değerlendirmede bulunmadım.

   Teşekkürler.

   Sil

Bumerang - Yazarkafe