27 Ekim 2015 Salı

BİR YAZAR BİR KİTAP: ENGİNLİK SERİSİ- LEVIATHAN UYANIYOR

Bilim-kurgu meraklılarının son zamanlarda muhtemelen aşina oldukları bir kitap: Leviathan Uyanıyor.
Yazarlar Daniel Abraham ve Ty Franck'in ''James S.A. Corey'' mahlasıyla çıkardıkları Enginlik Serisinin ilk kitabı.

Kitap 2013 yılında İthaki Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılırken, serinin ikinci kitabı ''Caliban'ın Savaşı'' da aynı yıl Türk okurlarının ilgisine sunulmuştu.

Kitaptan bahsetmemin ise bir başka sebebi var.

Amerikan ''Syfy'' kanalı seriyi ''The Expanse'' adıyla televizyona taşıyor. Aralık ayından itibaren izleyiciyle buluşacak olan dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşacak. Ayrıca dizinin şimdiden ikinci sezon onayını aldığını da belirtmek gerek.

Senaryosunda özellikle, Children of Men'de imzası bulunan Hawk Ostby ismiyle dikkat çeken seri, oldukça ses getireceğe benziyor.

Kitap tanıtım bülteninden:

İnsanlık güneş sistemini Mars'ı, Ay'ı, Asteroit Kuşağı'nı ve de ötesini kolonileştirmiştir. Fakat yıldızlar hâlâ erişilmezdir.

Jim Holden Satürn'ün halkaları ile Kuşak'taki maden istasyonları arasında mekik dokuyan bir buz şilebinin idari subayıdır. O ve mürettebatı Scopuli adındaki terk edilmiş bir gemiye rastladıklarında korkunç bir sırla karşılaşırlar. Bu birileri için uğruna cinayet işlenecek bir sırdır hem de Jim ile mürettebatının hayal bile edemeyecekleri bir ölçekte. Jim gemiyi oraya kimin ve niye bıraktığını bulamazsa güneş sisteminde savaş çıkacaktır.

Dedektif Miller bir kızı aramaktadır milyarlarca kişilik bir sistemdeki tek bir kızı. Fakat kızın ailesinde para boldur ve parayı veren düdüğü çalmaktadır. İpuçları onu Scopuli'ye ve isyancı sempatizanı Holden'a çıkardığında Miller bu kızın tüm olup bitenlerin anahtarı olabileceğini anlar.

Holden ile Miller'ın Dünya hükümeti, Dış Gezegen devrimcileri ve gizli şirketler arasındaki ince bir çizgide yürümeleri gerekmektedir ve şans onlardan yana değildir. Fakat Kuşak'ta farklı kurallar geçerlidir ve küçük bir gemi bile evrenin kaderini değiştirebilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe