15 Nisan 2015 Çarşamba

BİR YAZAR BİR KİTAP: MAHİR ÜNSAL ERİŞ'DEN ''DÜNYA BU KADAR''

2012 yazında çıkardığı ilk kitabı ''Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde'' ile takipçisi olup ardından ''Olduğu Kadar Güzeldik'' ile öykülerini severek okumaya devam ettiğim Mahir Ünsal Eriş'in üçüncü kitabı ''Dünya Bu Kadar'' İletişim Yayınları'ndan bu hafta taze taze çıktı.

Bu kez ilk iki kitabının aksine roman formatında karşımıza çıkan yazar, kitabın arka kapak yazısında da yazıldığı gibi yeni bir mecra, yeni bir dil serüveni ile karşımızda.

''Radyonun sesi duyulmaz, bağ evinin ışığı görünmez olunca ara ara duyulan kesik inlemeler geldi kulaklarına. Fikret korktu. Bok vardı gecenin bu saatinde bu saçmasapan şeylere kalkışacak, hem de iki şişe büyüğü gözünün yaşına bakmadan bitirmişken. Sesi Hilmi de fark etti. “Hocam, bu hayvan inlemesi mi, birileri iş mi tutuyor yoksa bağlık arasını bulmuş da?” diye sordu. Hocam diyerek ikisini de ortalamaya çalışmıştı. “Baykuştur,” dedi Koço. “Bazı baykuşlar böyle inler gibi ses çıkarır, korkmayın,” Hilmi bozuldu, “Yok Üstat, korktuğumuzdan değil de, olmadık bir şeye denk gelmeyelim şimdi gece vakti.

Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde ve Olduğu Kadar Güzeldik kitaplarıyla sevdiğimiz Mahir Ünsal Eriş, bu kez bir romanla, başka bir dil deniyor. Sesleri, hatıraları, tesadüfleri, yeşil ve alabildiğine geniş fındık bahçelerini, deniz kıyısını, ipince ipeksi dantelleri, pervaneleri, hasreti, haseti, heba edilmiş yılları... Kör kuyuları, bir nakkaş gibi birbirine teyelleyerek hikâyeleri, ay karanlığını, defineleri, haritaları işliyor; yavaş yavaş anlatıyor üstelik, gülerek kıkırdayarak, kıpır kıpır... Uzakta, bozkırın ortasında, bir kayısı bahçesinde birileri kafa çekip, tütün sarıyor...

Dünya Bu Kadar, çarpa çarpa geceye ışıl ışıl hikâyeler bırakıyor. Yeni roman, işte gökyüzü...''

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe