22 Haziran 2015 Pazartesi

BİR GÜN DAHA GEÇERKEN...

Dün heyecanla beklediğim kargom nihayet elime ulaştı.
İletişim'in henüz çok taze baskısıyla ve Hasan Fehmi Nemli'nin çevirisiyle: Edgar Allan Poe- Bütün Öyküleri

İletişim'in zaten Dünya klasikleri serisinin ne kadar iyi olduğunu bildiğim için bu baskıyı tercih ederken pişman olmayacağımı biliyordum. Gerçekten de kaliteli bir baskı olmuş.

Bunun yanında özellikle iki cilt halinde yayınlandığı için, taşımayı da kolaylaştıracağından ben İletişim'ı tercih ettim. Dileyen Dost Körpe'nin çevirisiyle tek ciltlik İthaki basımını da tercih edebilir.

Ve bir kitap daha. Bunu İletişim'in ana sayfasında gördüm ve görür görmez heyecanlanmama yetti. Tabii boğazda o tanıdık yumru yine oluştu.

Uğur Biryol'un daha birkaç gün önce çıkan, çok yeni Kazım Koyuncu biyografisi: Kazım'ın Sevdası
Tez zamanda okuyabilmek dileğiyle...

Arka kapak:
"Kazım Koyuncu genç yaşta kaybettiğimiz "iyi" bir müzisyendi: Gelenekselle moderni buluşturmasındaki üstün becerisiyle, müzikal anlamda arayış içinde olmaktan hiç vazgeçmemesiyle, cesurca denemeleriyle, kendine özgü bir tarz oluşturma çabasıyla. 

Beri yandan müzisyenliğinin dışında insani tavır ve duruş olarak da "başka" bir adamdı aslında: Hiç vazgeçmeden doğru bildiğinin peşinden gitmesiyle, dünyanın ilk Lazca rock grubu Zuğaşi Berepe'nin kurucularından olmasıyla, Laz kültürüyle ilişkisiyle, mütevazılığıyla, samimiliğiyle, isyankâr ve boyun eğmez tavrıyla, bir devrimci olduğunun altını çizmesiyle, Trabzonspor taraftarlığıyla, dayanışmacı yanıyla… 

Lazcasıyla Kazimişi Oropa'da yani Kazım'ın Sevdası'nda ağırlıklı olarak Kazım Koyuncu'nun kendi sözleriyle Kazım'ı anlatıyor Uğur Biryol.
 Bunları arkadaşlarıyla, müzisyen dostlarıyla, ailesinden isimlerle yaptığı görüşmelerle zenginleştiriyor. Yaşasaydı memleket müziğine büyük katkılar sağlayacağı aşikâr olan Kazım Koyuncu'nun anısına, onun hayata ve müziğe dair sevdasına daha yakından bakmak için önemli bir kitap. 
                         Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe